A koronavírussal szembeni védekezéssel kapcsolatos információk
A szakemberek szerint az alábbi tíz szabály betartása sokat segíthet a koronavírusos fertőzés elkerülésében:
Koronavírus – 2019-nCoV
A szakemberek szerint az alábbi tíz szabály betartása sokat segíthet a koronavírusos fertőzés elkerülésében:
– gyakori kézmosás
– akkut légúti megbetegedésben szenvedő személyekkel való kontaktus kerülése
– amennyiben előzőleg nem mostak – fertőtlenítettek kezet –, kerüljék az érintkezést a szemükkel, orrukkal, szájukkal
– köhögéskor, tüsszentéskor takarják el orrukat, szájukat
– orvosi utasítás nélkül ne kezdjenek el vírusölő gyógyszereket, antibiotikumokat szedni
– alkoholos, vagy klórtartalmú fertőtlenítő szerekkel alaposan tisztítsák meg, fertőtlenítsék le a gyakran érintett felületeket
– csak abban az esetben viseljenek védőmaszkot, amennyiben meg vannak fázva, illetőleg légzőszervi megbetegedésben szenvedő személyek közelében tartózkodnak
– a Kínában gyártott, Kínából érkezett csomagok, termékek nem veszélyesek
– a háziállatok nem terjesztik ezt a fertőzést
– azonnal hívják a 112-es telefonszámot, ha felmerül a fertőzés gyanúja. Ez a következő esetekben történhet meg: ha valakinél tüdőgyulladásra utaló tünetek lépnek fel, illetve a megelőző két hétben ő maga vagy közeli hozzátartozója járványos területen járt, ahol a koronavírust már kimutatták, esetleg lázzal, köhögéssel járó tüneteket észlelnek magukon. Ezeket a körülményeket mindenképpen említsék meg a sürgősségi számon bejelentkező diszpécsernek is.
Gyakori kérdések a megbetegedéssel kapcsolatban
Mi a koronavírus?
A koronavírus kifejezés egy gyűjtőfogalom, amelybe egyazon víruscsalád több tagja tartozik. E körben említhető például a súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS) 2002/2003-ban szinte világméretű járványt kiváltó kórokozója, illetve a közel-keleti légúti szindróma (MERS) vírusa. Ezekkel rokon az új koronavírus is, amely az eddigi ismeretek szerint állatról terjedt át az emberre, majd fertőzött meg egyre több embert a kínai Hupej tartományban fekvő Vuhan városból indulva. Ezt az új vírust, vuhani megjelenése előtt nem mutatták ki sehol.
A koronavírus ugyanaz, mint a korábban SARS-ként emlegetett, súlyos akut légzőszervi szindróma?
Nem. A 2019-nCoV, bár a SARS víruscsaládjába tartozik, mégsem ugyanaz a vírus.
Mennyire veszélyes?
A többi légúti megbetegedéshez hasonlóan, a 2019-nCoV-es elnevezésű koronavírus is okozhat gyengébb tüneteket, mint torokfájás, köhögés, láz, orrcsorgás. Erősebb lefolyással járhat a megbetegedés azoknál a személyeknél, akik légzőszervi, vagy a tüdejükkel kapcsolatos megbetegedésekkel küzdenek. Az eddigi adatok alapján elmondható, hogy az idősebbek, vagy a különböző szívbetegségekkel, cukorbetegséggel küzdő személyek jobban ki vannak téve a megbetegedés kockázatának.
Kiket fenyegetnek jobban a betegség szövődményei?
Még folynak a kutatások azzal kapcsolatban, hogy a 2019-nCoV-es vírus milyen mértékben hat az emberekre, azonban az eddigi vizsgálati eredmények szerint, a súlyosabb, végzetes megbetegedéseket, az idősebb személyeknél, illetve a különböző szív- és érrendszeri megbetegedésekben, vagy cukorbetegségben szenvedőknél mutatták ki.
Hogyan terjed a koronavírus?
Új fertőzésről lévén szó egyelőre sok körülmény tisztázatlan. A jelenlegi ismeretek szerint, a COVID-19 elsősorban egy fertőzött személlyel való, személyes kontaktus útján, cseppfertőzéssel terjed. A rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, a fertőzést elsősorban olyan emberek terjesztik, akiknél már tünetek is kialakultak. Nagyon fontos a megfelelő higiéniai szabályok betartása. Megfázás esetén, tüsszentéskor, köhögéskor takarják el szájukat, orrukat. Eldobható zsebkendőket használjanak, melyeket azonnal a szemetesbe dobnak, a használatot követően. Gyakori, alapos kézmosás is segíthet megelőzni a fertőződést, ugyanakkor az alkoholos alapú fertőtlenítőszerek használata is eredményhez vezethet.
Mennyi ideig marad életképes a vírus a különböző felületeken?
Nincsenek pontos információk arra vonatkozóan, hogy mennyi maradnak fertőzőképes állapotban a vírusok, a különböző, gyakran használt felületeken. Azonban a szakemberek véleménye szerint, elképzelhető, hogy a 2019-nCoV akár több órán, vagy akár még hosszabb időn keresztül fertőzőképes lehet. A vírus elpusztítására, a különböző alkoholos, illetve klórtartalmú tisztítószerek használatát ajánlják.
Mi a különbség a 2019-nCoV (új koronavírus) és a megfázás, az influenza okozta megbetegedés között?
A 2019-nCoV (új koronavírus) által megbetegedett vagy a megfázás, influenza által megbetegedett személyek rendszerint köhögnek, illetve légúti tünetekkel küszködnek, továbbá orrcsöpögés is előfordul. Annak ellenére, hogy a tünetek némelyike hasonló, másfajta vírusok az okozók. Nehéz kizárólag a tünetek alapján diagnosztizálni a megbetegedést. Ezért is elkerülhetetlen a laboratóriumi vizsgálat annak érdekében, hogy minden kétséget kizáróan kiderüljön, valaki megbetegedése mögött az újfajta koronavírus áll-e.
Mennyi a vírus lappangási ideje?
A lappangási idő alatt az időintervallumot értjük, amely a megbetegedés megtörténte és a tünetek megjelenése között telik el. A jelenlegi becslések szerint a lappangási időszak 1–12,5 nap közötti, azaz középbecslésként 5-6 napot saccolnak. Ezeket a becsléseket pontosítják, mihelyst többet lehet majd tudni a megbetegedés mibenlétéről.
Előfordulhat az, hogy a 2019-nCoV-t (új koronavírust) olyan személy adja át, aki már megfürtöződött, ellenben a tünetek nem jelentkeznek nála?
A legújabb jelentések szerint elképzelhető az, hogy a már megfertőződött személyek továbbadják a megbetegedést, mielőtt a tünetek náluk jelentkeznének. A jelenleg ismert adatok alapján úgy tűnik, hogy azon személyek, akiknél észlelhetők a tünetek, adják tovább a vírust.
Elkaphatom ezt a vírust a háziállatomtól?
Nem. Jelenleg nincsenek bizonyítékok arra nézve, hogy a háziállatok (így a macskák, kutyák) átadhatják ezt a megbetegedést az emberek számára.
A 2019-nCoV-t (új koronavírust) átadhatja ember az embernek?
Igen. A 2019-nCoV (új koronavírust) légúti tüneteket okoz, és átadhatja a megbetegedett ember a vírust egy másik embernek, többnyire közeli kapcsolat során egy megbetegedett emberrel való kapcsolat során.
Kik kaphatják el ezt a vírusos megbetegedést?
Azon személyek, akik olyan területeken élnek, avagy oda utaznak, ahol a 2019-nCoV vírus okozta megbetegedés előfordul elkaphatják a megbetegedést.
Az egészségügyi szakszemélyzet, akik ápolják a megbetegedéssel küszködőket nagy veszélyezettségnek vannak kitéve, védekezniük kell, mégpedig az előírt szabályzatnak megfelelően.
Hogy viseljük a védőmaszkot?
1. Mielőtt felvenné a maszkot, mossa meg a kezeit szappannal és vízzel, avagy használjon alkoholtartalmú antibakteriális gélt;
2. Fedje el a száját és az orrát a maszkkal és bizonyosodjon meg arról, hogy nincsen rés az arc és a maszk között;
3. Kerülje el azt, hogy megérintse a maszkot annak használata közben. Amennyiben ezt mégis megteszi, előtte mossa meg a kezeit vízzel vagy szappannal, avagy alkoholtartalmú antibakteriális géllel;
4. Cserélje le a maszkot egy újjal, amennyiben az átnedvesedik, ne használja többször az egyszer használatos maszkokat;
5. Miközben leveszi a maszkot, NE érintse meg annak a külső részét, le lehet venni kizárólag a hátsó részét megérintve. A használat után rögtön dobja el a maszkot a szemetes kosárba, és mossa meg a kezét vízzel, szappannal, avagy alkoholtartalmú antibakteriális géllel.
Hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges